გაკვეთილის გეგმა
კლასი: მეცხრე
მოსწავლეთა რაოდენობა:
1
საგანი: ხელოვნება
მასწავლებელი: თეონა ნათენაძე
თემა: შუა საუკუნეების ქართული არქიტექტურა
გაკვეთილის მიზნები:
·
სტილის
ხელოვნების გაცნობა და მისი მნიშვნელობის გააზრება;
·
ქართული
არქიტექტუტული სტილის განვითარების ეტაპების გაცნობა
გაკვეთილის მსვლელობა
(აქტივობების აღწერა):
საშინაო დავალების შემოწმება რვეულში შესრულებული სამუშაოს
წარმოდგენითა და კითხვა-პასუხის გზით
1.
საიდან
გვახსენდება ბიზანტიის იმპერია?
2.
რით
გამოირჩეოდა ქრისტიანული ტაძრები?
3.
რით
გამოირჩევა ბიზანტიური არქიტექტურა?
4.
რომელი
არქიტექტურული ძეგლები არის თქვენთვის ცნობილი?
5.
რა
მახასიათებლები აქვს ამ ძეგლებს?
რომელიმე კონკრეტული
ძეგლის შერჩევა , პრეზენტირება.
წინარე ცოდნის გააქტიურება:
„რა არის არქიტექტურა და ვის ეწოდება არქიტექტორი?“
„რომელი ქართული
ტაძრები გინახავთ? მოგწონთ თუ არა ისინი და რატომ?“
ბ) ცოდნის კონსტრუირება:
მინი ლექცია თემაზე: „სტილის არსი; ქართული არქიტექტურული
სტილის განვითარების ეტაპები“
პრეზენტაცია :“ ქართული არქიტექტურული ძეგლები“
ლექსიკონზე მუშაობა
ტექსტის კითხვა და გააზრება,
T დიაგრამაზე მუშაობა (ვადარებთ: დარბაზულ, ბაზილიკურ და ჯვარგუმბათოვან
ტაძრებს)
გ) გამთლიანება/რეფლექსია:
1.
სლაიდის
მიხედვით ოშკის ტაძარის არქიტექტურის შესახებ საუბარი
2.
შემაჯამებელი შეკითხვა: „რატომ დამკვიდრდა საქართველოში ჯვარგუმბათოვანი
ტაძრების აგების ტრადიცია და რითი სჯობს იგი ადრექრისტიანულ არქიტექტურას?“
3.
საშინაო დავალების მიცემა
განმსაზღვრელი შეფასება: შეფასბეის რუბრიკა
მისაღწევი შედეგები ( ცოდნა, უნარები, დამოკიდებულებები):
ა) ცოდნა: მოსწავლე იცნობს სტილის ხელოვნებას, ქართული არქიტექტურული
სტილის განვითარებას; იცის, რომ საქართველომ განვლო სამი საფეხური საეკლესიო სტილის
განვითარების თვალსაზრისით;
ბ) უნარები: ესმის სტილის მნიშვნელობა როგორც ესთეტიური, ისე რელიგიურ-შინაარსობრივი
(აგრეთვე პრაქტიკული გამოყენების) თვალსაზრისით;
გ) დამოკიდებულებები: ერთმანეთს ადარებს სამივე სტილის ტაძრებს, გამოყოფს
მათ დადებით და უარყოფით მხარეებს, მოჰყავს სათანადო მყარი არგუმენტები, აფასებს თითოეული
სტილის მნიშვნელობას ისტორიულ წარსულში.
No comments:
Post a Comment